BM: Haşhaş tarlaları rekor sayıya ulaştı

11:22 Mehmet Fahri Sertkaya 0 Comments

BM: Haşhaş tarlaları rekor sayıya ulaştıBirleşmiş Milletler (BM), dünya genelinde haşhaşın yetiştirildiği tarla sayısının rekor seviyeye ulaştığını açıkladı.


İngilizce yayın yapan RT televizyonunun haberine göre, Afganistan’da haşhaş ekin sahaları her yıl yüzde 36 oranında büyüyor. Dünya afyon üretiminin yüzde 80’ini bu ülke sağlıyor.

Dünya Uyuşturucu Raporu’nda yer alan bilgiler, dünya genelinde yasak maddenin tüketiminin “stabil” olduğunu gösteriyor, ancak yetiştirilen haşhaş sayısında ani artış yaşandı. Öte yandan afyon üretiminde artışın gözlemlenmediği kaydediliyor. BM’nin tahminlerine göre 2013’te 6,8 bin ton hammadde üretildi. Bununla birlikte eroin üretimi, 2013’te 560 ton olarak gerçekleşti. 2008’de bu rakam 600 tondu.

Afganistan, toplam 209 bin hektarla haşhaş ekim sahaları sayısında lider konumunda. İkinci sırada, 57,8 bin hektarla Myanmar bulunuyor.

Raporda, “Afganistan’da haşhaşın yetiştirildiği bölgelerin önemli bir kısmı, ülkenin güney ve batısındaki 9 vilayette bulunuyor. Ekin sahalarında büyük artış Gilmend ve Kandagar vilayetlerinde kaydedildi. Myanmar’da haşhaş sahalarında artış, Afganistan’daki kadar büyük değil” deniliyor.

BM, esrarın tüm ülkelerde en çok tüketilen uyuşturucu olarak kaldığını kaydetti. 2012’de yaklaşık 180 milyon kişi bu uyuşturucuyu kullandı.

Raporda ayrıca eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımındaki artışa işaret edildi.

0 yorum: