Yemekten hemen sonra çay ve kahve içmeyin!

17:19 Mehmet Fahri Sertkaya 0 Comments

Yemekten hemen sonra çay ve kahve içmeyin!

Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur.

Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr.Fevzi Özgönül insan vücudundaki demir emilimi ile ilgili uyarıda bulundu.
Demirin insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok önemli bir element olduğunu anımsatan Özgönül, bu elementin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınmasından, DNA, RNA ve protein sentezi gibi birçok yaşam için önemli olan enzimin yapım aşamasında görev aldığını belirtti.
DEMİR EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI
Demir eksikliği halsizlikçarpıntıkonsantrasyon bozukluğusinirlilikyorgunluk saç dökülmesi, tırnaklarda çatlamalar ve buna benzer birçok rahatsızlığa sebebiyet veriyor.
"Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur." diyen  Dr.Fevzi Özgönül, "Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, vejetaryen diyet ile beslenenlerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her 3 kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikayeti görülmektedir. Kadınlarda adet önemlerinde aşırı kanamadan dolayı görülebilir." şeklinde konuştu.
YEMEĞİN ÜZERİNE İÇİLEN ÇAY VE KAHVE OLUMSUZ ETKİLİYOR
Demir ihtiyacını karşılamada en önemli kaynakların et, karaciğer, yumurta, pekmez, kuru meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler olduğunu da söyleyen Dr. Özgönül, yemeklerden sonra içilen çay ve kahve ile ilgili ise uyardı.
Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddelerin demir emilimini yarı yarıya azalttığına değinen Özgönül, "Bu sebeple yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir." dedi.
Dr. Özgönül, bünyeye fazla miktarda demir almanın da damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmaya sebep oluşturduğunu da aktardı.

0 yorum: