Dar giysiler varis yapıyor!

13:05 Mehmet Fahri Sertkaya 0 Comments

Uzmanlar dar giysilerin bacaklarda varise neden olduğu konusunda uyardı.


Uzmanlar dar giysilerin bacaklarda varise neden olduğu konusunda uyardı.

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Muzaffer Bahçıvan, tayt gibi bacağa giydirilen dar giysilerin vücudu çok sıkmasından dolayı varisi tetiklediğini söyledi.


Bahçıvan, vücudun üst tarafına giydirilen dar kıyafetlerin de dolaşım sistemini engellediğini kaydetti.


Vücudu saran çok sıkı giysilerin koltuk altı ve meme altında terlemeye sebep olmasından dolayı çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açtığını ve dar giysilerin vücuttaki kan akımını bozarak bacaklarda göllenmeye, varis artışına yol açtığını” belirtti.


Dar giysilerin varisi ve atar damar tıkanıklığını tetikleyebileceğini ve yine aşırı terlemeye yol açarak mantar, enfeksiyon gibi çeşitli hastalıklara yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu sebeple çok sıkan dar giysi ve kemerlerden kaçınılmalıdır. Varisten kurtulamayan hastalarımızın ilaç tedavisinin yanında çeşitli cerrahi ve girişimsel yöntemlerle de bu problemlerden kurtulması mümkün. Çeşitli cerrahi yöntemlerle varise sebep olan damar çıkartılabilir ya da radyo frekansı veya lazer dediğimiz cihazlarla içeriden yakılarak bu damardan hastaların kurtulabileceğini" kaydetti.


VARİS EN ÇOK BU KİŞİLERDE GÖRÜLÜR


Bahçıvan, uzun süre ayakta duran kişilerde daha sık görüldüğünü, bayanlarda, öğretmenlerde, hemşirelerde, gebe kadınlarda ve matürasyon dönemlerde bu probleminin arttığını. Ve çeşitli köpük tedavisi, store adı verilen tedavilerle de hastaların varislerden kurtulabileceğini ifade etti.


"TOPLUMDA OLDUKÇA YAYGIN BİR PROBLEM"


Toplardamarda yetmezlik sonucu kanın birikmesi ve kalbe gitmesine engel olması sonucu varisin oluştuğunu, hastaların varise karşı önlem alabilmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Bahçıvan, "Varis, çoraba, basınç oluşturarak kanın ayaklardan kalbe doğru gidişine yardımcı oluyor. Eğer hastaların ciddi sorunları varsa ödemi azaltan ilaçları öneriyoruz. Her akşam ya da gün içinde hasta vakit bulabildiği sürece ayaklarını yukarı kaldırarak şikayetlerini azaltabilir. Hareketsiz kalmak ya da ayakta durmak bu şikayetlerin artışına neden olur. Bunun için günlük yürüyüşlerle bacaklarımızdaki kasları çalıştırarak varisin olası yan etkilerini en aza indirmeliyiz" diye belirtti.


Soğuk su masajının da varisi gidereceğini ifade eden Bahçıvan, hastaları topuklu ayakkabı giymemeleri konusunda da uyardı. (trthaber)

0 yorum: